Välkommen

Välkommen till Skaraborgs Fjodhästförenings hemsida. Vi är en förening under Svenska Fjordhästföreningen.

Resultat från Fjordhäst SM 2014 finner ni här

Resultat från brukstävlingen 2 maj 2015 finner ni här

 

Planerade aktiviteter 2017

5 febr        
Årsmöte, Swedish Match Tidaholm

2 april         
Årsstämma SFF, Motell Vätterleden

23 april
Vårritt, Göta Kanal Moholm

30 april
Tävlingar i bruksridning och brukskörning, Broddetorp

25 maj
Träningsdag, Broddetorp

4 juni
Km Hoppning

20-23 juli     
SM för Fjordhästar, Vetlanda

29-30 juli     
Sommarpremiering Uddetorp, Skara

19-20 augusti
Medlemsläger, Tråvad

19 augusti
Medelmsmöte med samkväm, Tråvad

9-10 sept          
Hingstpremiering och riksutställning Vetlanda

16 september
KM Dressyr

23 sept       
Uppsamlingsheat Uddetorp, Skara

23-24 sept
Unghästchampionat, Kil

?? oktober
Hubertusjakt/höstritt

?? november
KM Bruksridning, Uddetorp

 

Fjordsm2014

Resultat från Fjordhäst SM 2014 i Töreboda

För tillfället saknas resultat i klass 6,7 och 8. Bruksgrenarna, dessa kommer innom kort. 

 

Sammanställning allroundklass

 

Häst

Dressyr Brukskörning Precision Hoppning Summa
Cheen Femtio 207 5 9 11 11 36
Torps Gusten 197 11 7 6 9 33
Hälge Thun Unik 9 3 9 6 27
Yrja 4 11 1 5 21
Hälge Viking 3 5 5 7 20
Filippa 6 4 7 u 17
Vilmer 7 u 2 4 12
Rasmus 1 6 3 u 10
Nytorps Jum-Jum 2 u 4 u 6

 

Sammanställning toppplacerade lilla rundan

 

Kusk/Ryttare

Häst Poäng
Elin Holmgren Sol Grönkulla 20
Emelie Carlsson Björkhems Zara-Mi 16
Madelene Malmgren Ny Vestergårds Joakim 12
Victoria Avellan- Ryd Roxelina 10
Therese Oalusson Skogsgubben 9


Klass 1 - Dressyr Lätt C:1
Öppen Klass Lilla Rundan
26 anmälda, 26 startande, 7 placerade
Överdomare: Carina Andersson
Tävlingsledare: Emelie Johansson
Domare C: Moa Belin
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Emelie Carlsson Björkhems Zara-Mi   191 191 70,741
  Stall Björkhem Alexander Lukas 183 - Ljosen 145 1  
2 Theresé Olausson Skogsgubben   183,5 183,5 67,963
  Sarita Holm & Sarah Carlsson Lunbrigg - Knast Halsnaes 2  
3 Camilla Ceder Furubäcks Io 210   182 182 67,407
  Agneta Lindfors Botvid - Kent 3  
4 Victoria Avellan-Ryd Roxelina   181 181 67,037
  Carola Renvall, Eskilstuna Rimbo - Gjöstein 4  
5 Madeleine Malmgren Ny Vestergårds Joakim   178,5 178,5 66,111
  Kaj Orla Høgh Kvik Halsnæs - Svejk 5  
6 Madelene Jansson Nytorps Jazz   176 176 65,185
  Katarina Mellqvist Minos 224 - Tuffen 149 6  
7 Josefine Magnusson Nytorps Jimmy   175,5 175,5 65,000
  Katarina Mellqvist Romeos Cabri 238 - Tuffen 149 7  
 
8 Sandra Eriksson Gimli   175 175 64,815
  Marie Larsson Furubäcks Inter - Ernarson 176 8  
9 Amanda Holmberg Yxnavalls Shamsin   173 173 64,074
  Jenny Holmkvist Ringo 184 - Sölvgråen 113 9  
9 Johanna Södersten Corall   173 173 64,074
  Ann-Christin Södersten Cristall 203 - Ljosen 145 9  
11 Amanda Elofsson Akleja   172 172 63,704
  Karin Ivarsson Furubäcks Inter 191 - Heiden 132 11  
12 Ewa-Lill Öjerteg Nytorps Jum-Jum   169 169 62,593
  Katarina Mellqvist Lunbrigg 181 - Tuffen 149 12  
13 Matilda Näslund Stolplyckans Maxim   168,5 168,5 62,407
  Mia Ewerskog Isidor 249 - Furubäcks Io 210 13  
14 Anna Sofia Mattsson Elliot   167 167 61,852
  L. Lindecrantz Allman 204 - Solhems Nalle 14  
14 Elin Holmgren Sol Grönkulla 3197   167 167 61,852
  Grönkulla Fjordhäststuteri Furubäcks Inter 191 - Bure 53 14  
16 Anna Borefur Ronjas Maj-Vår   165 165 61,111
  Maj Källman Eriksson Ronjas Ben-Hur 232 24-01-1015 - Almin 153 24-84-1034 16  
17 Camilla Ceder Kanton Unik   164 164 60,741
  Kerstin & Lars-Fredrik Cederblad Romeos Cabri 238 - Taffsnäs Åhle 202 17  
18 Madeleine Malmgren Chalander 259   163 163 60,370
  Gert-Owe Carlsson Alexander Lukas 183 - Botvid 196 18  
18 Linda Åhlén Cirkus 251   163 163 60,370
  Anna Gehlin Julius 211 - Sölvegråen 113 18  
20 Veronica Larsson Titio   162 162 60,000
  Veronica Larsson Furubäcks IO 210 - Allman 204 20  
21 Jenny Holmkvist Lyckängs Rex 265   159 159 58,889
  Gun o Lars-Ove Larsson, Kinna Hauk Thun 222 - Rimbo 178 21  
22 Elin Kängström Åsa   158,5 158,5 58,704
  Ulla & Inge Persson Taffsnäs Åhle 202 - Tölve 201 22  
22 Veronica Larsson Rotfast   158,5 158,5 58,704
  Veronica Larsson Chalander 259 - Knast Halsnaes 173 22  
24 Lovisa Hallgren Jolly   156,5 156,5 57,963
  Pia Åkesson Taffsnäs Åhle - Rimbo 24  
25 Maria Ahlin Listra   151,5 151,5 56,111
  Eva Nilsson Lemir - Tuffen 25  
26 Emma Norlund Saga   150 150 55,556
  Lena Borén Cheen Femtio 207 - Knastro 189 26  
 
till toppen


Klass 2 - Dressyr Lätt B:1
Öppen klass
15 anmälda, 14 startande, 4 placerade
Överdomare: Magnus Johansson
Tävlingsledare: Emelie Johansson
Domare C: Carina Andersson
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Ella Råhlén Haldol Kry 257   208,5 208,5 71,897
  Helena Kättström Hugo 179 - Dalar 154 1  
2 Moa Belin Stolplyckans Lucidor   206,5 206,5 71,207
  Mia Ewerskog Furubäcks Io - Dalar 2  
3 Madeleine Malmgren Ny Vestergårds Joakim   199 199 68,621
  Kaj Orla Høgh Kvik Halsnæs - Svejk 3  
4 Linda Åhlén Cirkus 251   195,5 195,5 67,414
  Anna Gehlin Julius 211 - Sölvegråen 113 4  
 
5 Emelie Carlsson Björkhems Zara-Mi   194,5 194,5 67,069
  Stall Björkhem Alexander Lukas 183 - Ljosen 145 5  
6 Clara Svensson Tempus   184,5 184,5 63,621
  Mats Larsson Temperament 227 - Orion Halsnaes D667 6  
7 Josefine Magnusson Nytorps Jimmy   184 184 63,448
  Katarina Mellqvist Romeos Cabri 238 - Tuffen 149 7  
8 Josefin Söderwall Joker   181,5 181,5 62,586
  Mia Ewerskog Furubäcks Io - Tölve 8  
9 Anna Sofia Mattsson Elliot   180,5 180,5 62,241
  L. Lindecrantz Allman 204 - Solhems Nalle 9  
10 Jenny Holmkvist Lyckängs Rex 265   179,5 179,5 61,897
  Gun o Lars-Ove Larsson, Kinna Hauk Thun 222 - Rimbo 178 10  
11 Åsa Hugosson Solero   177 177 61,034
  Åsa Bengtsson Roar 245 - Gjöstein 171 11  
12 Anna Karlsson Björkhems Munin   163,5 163,5 56,379
  Annerli Johansson Ljosen 145 - Tyko 8 12  
13 Åsa Godin Lii Ro   159,5 159,5 55,000
  Jeanette Malmqvist Kim Hero 221 - Bross 172 13  
14 Linda Klintesten Atari   154 154 53,103
  Thomas & Nils André Kim Hero 221 - Knast Halsnaes 173 14  
 
till toppen


Klass 3 - Dressyr Lätt B:1
Allroundklass
9 anmälda, 9 startande, 3 placerade
Överdomare: Carina Andersson
Tävlingsledare: Emelie Johansson
Domare C: Carina Andersson
Domare M: Moa Belin
 
PlatsRyttareHästPremieCMTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Stefan Sahlin Torps Gusten 197   201,5 193 394,5 68,017
  Folke Karlsson Gjöstein 171 - Loke 78 1 2  
2 Linda Åhlén Hälge Thun Unik   198 195,5 393,5 67,845
  Lars-Fredrik Cederblad Hauk Thun - Knast Halsnaes 2 1  
3 Madeleine Malmgren Vilmer   196,5 193 389,5 67,155
  Bengt Åke Brolin Priffe 161 - Baal 38 3 2  
 
4 Stefan Sahlin Filippa   194 187 381 65,690
  Elin Andersson Knast Halsneas - Gutten 4 4  
5 Anneli Langevik Cheen Femtio 207   184 178 362 62,414
  Gert Ove Carlsson Kämpagårdens Lavin 163 - Vilje175 5 5  
6 Jolein Verboom Yrja   180 171 351 60,517
  Agneta Ekbrant Peron 124 - Frippe 91 6 6  
7 Lida Sjödin Hälge Viking   174 170 344 59,310
  Josefin Blad Champis 160 - Fröjd 148 7 7  
8 Ewa-Lill Öjerteg Nytorps Jum-Jum   168 169 337 58,103
  Katarina Mellqvist Lunbrigg 181 - Tuffen 149 8 8  
9 Theresé Olausson Rasmus   163 167,5 330,5 56,983
  Bo Johansson Donit - Lule 9 9  
 
till toppen


Klass 4 - Dressyr Lätt B:1
Öppen klass
18 anmälda, 17 startande, 5 placerade
Överdomare: Carina Andersson
Tävlingsledare: Emelie Johansson
Domare C: Carina Andersson
 
PlatsRyttareHästPremieCTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Ellen Almquist Höjgaards Iwana   210 210 72,414
  Jane og Leif Grimbuhler Trollfin FJH 740 - Monolitt FJH 666 1  
2 Ellen Almquist Manner   205,5 205,5 70,862
  Linda Håkansson, Hörby Solhems Nalle - Baal 2  
3 Emma Apelqvist Lukas   204 204 70,345
  Irene Larsson Alexander Lukas - Heiden 3  
4 Josefin Söderlund Fiona   199 199 68,621
  Susanne Söderlund Knastro - Torjus 4  
5 Evelina Wickström Helgafin   195,5 195,5 67,414
  Livar Helgås Torsetblakken - Stövar 5  
 
6 Jenny Norrby Hadar   192 192 66,207
  Ewa Persson Daler 180 - Krossar 144 6  
7 Ida Matthed Nytorps Jalmar   190,5 190,5 65,690
  Katarina Mellqvist Allman 204 - Ljosen 145 7  
8 Emelie Carlsson Björkhems Zara-Mi   188 188 64,828
  Stall Björkhem Alexander Lukas 183 - Ljosen 145 8  
9 Sandra Eriksson Gimli   187,5 187,5 64,655
  Marie Larsson Furubäcks Inter - Ernarson 176 9  
10 Jennifer Gull Idun   185,5 185,5 63,966
  Barbro Nilsson Mimer 200 - Tim 110 10  
11 Marie Svensson Saga   185 185 63,793
  Karin Pettersson Krossar 144 - Vilgot 60 11  
12 Camilla Ceder Kanton Unik   181,5 181,5 62,586
  Kerstin & Lars-Fredrik Cederblad Romeos Cabri 238 - Taffsnäs Åhle 202 12  
13 Erika Tovgård Casper   180,5 180,5 62,241
  Monica Lysell Dalar 154 - Peer Gynt 36 13  
14 Anneli Langevik Hirtheguten   176 176 60,690
  Leif Arne Lirhus Lunner Per N-03-2611 - Lunnar N-94-2789 14  
14 Susanne Karlsson Jolly Jumper Jakobsgaard   176 176 60,690
  Linda Lincoln Abel Stanstorp - Kastanjegårdens Felix 14  
16 Åsa Hugosson Solero   174,5 174,5 60,172
  Åsa Bengtsson Roar 245 - Gjöstein 171 16  
17 Matilda Näslund Stolplyckans Maxim   166 166 57,241
  Mia Ewerskog Isidor 249 - Furubäcks Io 210 17  
 
till toppen


Klass 5 - Dressyr Lätt A:1
Svenska Mästrskap för Fjordhästar i dressyr 2014
33 anmälda, 32 startande, 8 placerade
Överdomare: Magnus Johansson
Tävlingsledare: Emelie Johansson
Domare H: Anette Nilsson
Domare C: Barbro Andreasson
Domare M: Jan Holm
 
PlatsRyttareHästPremieHCMTotaltProcent
 UppfödareHärstamning 
1 Ellen Almquist Manner   273,5 279 264 816,5 71,623
  Linda Håkansson, Hörby Solhems Nalle - Baal 1 1 3  
2 Emma Apelqvist Lukas   266 275 265 806 70,702
  Irene Larsson Alexander Lukas - Heiden 3 2 1  
3 Madeleine Malmgren Ny Vestergårds Joakim   269 265,5 264,5 799 70,088
  Kaj Orla Høgh Kvik Halsnæs - Svejk 2 5 2  
4 Victoria Avellan-Ryd Roxelina   250,5 269 259 778,5 68,289
  Carola Renvall, Eskilstuna Rimbo - Gjöstein 11 4 5  
5 Kristina Torstensson-andersson Alvedon Kry 214   259 256,5 262,5 778 68,246
  Helena Torkelsson & Lennart Råhlén Alexander Lukas 183 - Ljosen 145 6 6 4  
6 Emelie Carlsson Björkhems Zara-Mi   264,5 272 241 777,5 68,202
  Stall Björkhem Alexander Lukas 183 - Ljosen 145 4 3 9  
7 Ella Råhlén Haldol Kry 257   258 248 258 764 67,018
  Helena Kättström Hugo 179 - Dalar 154 8 10 6  
8 Josefin Söderlund Fiona   259 255 249,5 763,5 66,974
  Susanne Söderlund Knastro - Torjus 6 8 8  
 
9 Moa Belin Stolplyckans Lucidor   251,5 239,5 251,5 742,5 65,132
  Mia Ewerskog Furubäcks Io - Dalar 9 15 7  
10 Camilla Ceder Furubäcks Io 210   259,5 241 235 735,5 64,518
  Agneta Lindfors Botvid - Kent 5 13 14  
11 Jenny Norrby Hadar   245 251 236 732 64,211
  Ewa Persson Daler 180 - Krossar 144 14 9 13  
12 Ellen Almquist Höjgaards Iwana   249 239,5 240,5 729 63,947
  Jane og Leif Grimbuhler Trollfin FJH 740 - Monolitt FJH 666 12 15 10  
13 Tina Fröbergh Calippo   244 256 226 726 63,684
  Per Borg Daler - Solhems Nalle 127 15 7 17  
14 Josefine Magnusson Nytorps Jimmy   248,5 244 231 723,5 63,465
  Katarina Mellqvist Romeos Cabri 238 - Tuffen 149 13 11 15  
15 Sanna Höglund Tindra 3019   251,5 239,5 224,5 715,5 62,763
  Hallandsbergs GÃ¥rd Knast Halsnaes 173 - Tord 109 9 15 18  
16 Erika Tovgård Casper   223 241,5 238,5 703 61,667
  Monica Lysell Dalar 154 - Peer Gynt 36 20 12 11  
17 Inger Vendelstrand Torps Alex   224,5 224 236,5 685 60,088
  Folke Karlsson Alexander Lukas - Heiden 19 21 12  
18 Jennifer Gull Idun   232 241 208,5 681,5 59,781
  Barbro Nilsson Mimer 200 - Tim 110 17 13 23  
19 Linda Åhlén Cirkus 251   231,5 226 221,5 679 59,561
  Anna Gehlin Julius 211 - Sölvegråen 113 18 20 19  
20 Susanne Karlsson Jolly Jumper Jakobsgaard   214,5 231 230,5 676 59,298
  Linda Lincoln Abel Stanstorp - Kastanjegårdens Felix 28 19 16  
20 Evelina Wickström Helgafin   232,5 232,5 211 676 59,298
  Livar Helgås Torsetblakken - Stövar 16 18 21  
22 Theresé Olausson Skogsgubben   221,5 213 213,5 648 56,842
  Sarita Holm & Sarah Carlsson Lunbrigg - Knast Halsnaes 22 25 20  
23 Madeleine Malmgren Chalander 259   223 213,5 211 647,5 56,798
  Gert-Owe Carlsson Alexander Lukas 183 - Botvid 196 20 24 21  
24 Anna Karlsson Björkhems Munin   219 218 203,5 640,5 56,184
  Annerli Johansson Ljosen 145 - Tyko 8 24 22 25  
25 Åse-Lott Jansson Hannibal   217,5 215,5 206,5 639,5 56,096
  Mia Ewerskog, Söderköping Tölve - Parant 25 23 24  
26 Marie Svensson Saga   216,5 211,5 202,5 630,5 55,307
  Karin Pettersson Krossar 144 - Vilgot 60 27 26 26  
27 Clara Svensson Tempus   221,5 204,5 200,5 626,5 54,956
  Mats Larsson Temperament 227 - Orion Halsnaes D667 22 28 27  
28 Linda Klintesten Atari   217 198 197 612 53,684
  Thomas & Nils André Kim Hero 221 - Knast Halsnaes 173 26 31 28  
29 Ida Matthed Nytorps Jalmar   207 207,5 196 610,5 53,553
  Katarina Mellqvist Allman 204 - Ljosen 145 30 27 29  
30 Jenny Holmkvist Lyckängs Rex 265   209 199,5 189 597,5 52,412
  Gun o Lars-Ove Larsson, Kinna Hauk Thun 222 - Rimbo 178 29 30 30  
31 Anna Sofia Mattsson Elliot   203,5 203 163,5 570 50,000
  L. Lindecrantz Allman 204 - Solhems Nalle 31 29 31  
32 Christina Nord Humira Kry   186,5 173,5 159 519 45,526
  Helena Kättström Hauk Thun 222 - Malte 187 32 32 32  
 
till toppen

Klass 6 Fjordhäst SM i bruksridning

 

startnr

ryttare

nr

häst

straffpoäng

u

placering

14

Fanny Jernér *

67

Torps Gusten 197

55

1

20

Camilla Ceder

18

Furubäcks Io 210

62

 

2

18

Lida Sjödin

28

Hälge Viking

65

 

3

32

Malin Ramström

15

Filippa

82

 

4

9

Eva-Lena Andersson

62

Tam-Tam

97

 

5

21

Amanda Elofsson*

1

Akleja

103

 

6

24

Madelene Borinius*

17

Freja

105

 

7

17

Veronica Larsson

52

Rotfast

106

 

8

5

Inger Vendelstrand

66

Torps Alex

125

 

9

12

Camilla Ceder

36

Kanton Unik

132

 

10

36

Emma Isacsson

31

Ingvar Halsnaes 242

136

 

11

23

Ellen Åhlén

27

Hälge Thun Unik

156

 

12

40

Maria Berglund

73

Viness 3328

155

1

22

8

Madelene Malmgren

72

Vilmer

164

 

13

35

Beatrice Cederblad

3

Armani Unik

167

 

14

3

Annelie af Ekenstam

74

Yrja

175

 

15

33

Maria Nordqvist

70

Velox

178

 

16

15

Eva-Lill Öjerteg

48

Nytorps Jum-Jum

181

 

17

26

Josefin Söderwall

33

Joker

191

1

23

39

Emelie Rudolfsson

43

Morell

195

 

18

2

Therese Olausson

50

Rasmus

208

 

19

29

Veronica Larsson

65

Tito

209

 

20

6

Linda Åhlén

12

Cirkus 251

221

 

21

27

Maria Ahlin

38

Listra

226

1

24

30

Elin Kängström

76

Åsa

276

1

25

11

Linda Klintesten

4

Atari

314

1

26

 

Klass 7 Fjordhäst SM i brukskörning

 

 

startnr

kusk

nr

häst

straffpoäng

u

placering

16

Annelie af Ekenstam

74

Yrja

197

 

1

10

Per Axelsson

11

Cheen Femtio 207

218

 

2

22

Ingemar Roselin

20

Gunde

221

 

3

7

Per-Inge Andersson

67

Torps Gusten 197

258

 

4

31

Anna-Lena Olausson

50

Rasmus

272

 

5

28

Lida Sjödin

28

Hälge Viking

307

 

6

25

Per Axelsson

25

Hirtheguten

344

 

7

13

Linda Åhlén

27

Hälge Thun Unik

417

1

8

34

Ola Samuelsson

10

Charlie

567

2

9

4

Eva-Lill Öjerteg

48

Nytorps Jum-Jum

633

3

U

Klass 8 Allroundklass brukskörning

 

 

startnr

kusk

nr

häst

straffpoäng

u

placering

16

Annelie af Ekenstam

74

Yrja

197

 

1

10

Per Axelsson

11

Cheen Femtio 207

218

 

2

7

Per-Inge Andersson

67

Torps Gusten 197

258

 

3

31

Anna-Lena Olausson

50

Rasmus

272

 

4

28

Lida Sjödin

28

Hälge Viking

307

 

5

19

Per-Inge Andersson

15

Filippa

214

1

6

13

Linda Åhlén

27

Hälge Thun Unik

417

1

7

1

Elenor Malmgren

72

Vilmer

545

3

U

4

Eva-Lill Öjerteg

48

Nytorps Jum-Jum

633

3

U

 

 

 

Klass 9 Precisionskörning LB bed. CR

Kusk Häst Tid Fel
Åsa Godin Lii Ro 2,35 3
Ingemar Roselin Gunde 2,23 0
Åsa Nelin Twix 3456 2,21 0

 

 

Klass 10 Precisionskörning LA bed. A+A

Kusk Häst Tid fas 1 Fel fas 1 Tid fas 2 Fel fas 2
Elin Holmgren Sol Grönkulla 3197 2,09 0 1,06 0
Åsa Nelin Twix 3456 2,06 0 1,09 0
Emma Isacsson Ingvar Halsnaes 242 1,57 3    
Elenor Malmgren Ny Vestergårds Joakim 2,21 3    
Veronica Larsson Tito 2,22 3    
Veronica Larsson Rotfast 2,27 5,5    
Åsa Godin Lii Ro 2,08 6    
Madelene Malmgren halander 259 Utgick      

 

 

Klass 11 Precisionskörning Poängjakt

Kusk Häst Poäng
Ingemar Roselin Gunde 890      
Eva Nilsson Viness 880      
Inger Vendelstrand Torps Alex 840      
Veronica Larsson Rotfast 830      
Åsa Godin Lii Ro 810      
Per Axelsson Hirtheguten 740      
Åsa Nelin Twix 3456 700      
Maria Nordqvist Nytorps Jum-Jum 680      

 

 

Klass 12 Precisionskörning Allroundklass

Kusk Häst Tid fas 1 Fel fas 1 Tid fas 2 Fel fas 2
Annelie Langevik Cheen Femtio 207 2.07.66 0 1.08.41 0
Linda Åhlén Hälge Thun Unik 2.35.85 0 1.18.29 0
Elin Andersson Filippa 2.02.28 0 1.00.96 3
Elin Andersson Torps Gusten 2.16.88 0 1.13.62 3
Lida Sjödin Hälge Viking 2,21,89 0 1,13,28 6
Maria Nordqvist Nytorps Jum-Jum 2,44,99 3    
Kerstin Magnusson Rasmus 2,27,2 6    
Elenor malmgren Vilmer 2,27,84 6    
Annelie af Ekenstam Yrja 2,15,50 12    

 

 

Klass 13 Precisionskörning SM

Kusk Häst Tid fas 1 Fel fas 1 Tid fas 2 Fel fas 2
Elin Andersson Filippa 2,04,7 0 1,03,4 0
Linda Åhlén Hälge thun Unik 2,36,7 0 1,17,02 0
Ingmar Roselin Gunde 2,23,5 0 1,23,05 0
Åsa Nelin Twix 3456 2,30,15 0 1,25,15 0
Åsa Godin Lii Ro 2,28,6 0 1,26,3 0
Eva Nilsson Viness 2,35,85 0 1,26,61 0
Inger Vendelstrand Torps Alex 2,12,18 0 1,11,58 3
Annelie Langevik Cheen Femtio 207 2,12,55 0 1,08,66 6
Emma Isacsson Ingvar Halsenaes 242 2,10,66 3    
Kerstin Magnusson Rasmus 2,30,26 3    
Elenor Malmgren Ny Vastergårds Jacob ute ute    

Klass 14 - Hoppning 70 cm bed. A:stil
Öppen Klass Lilla Rundan
33 anmälda, 31 startande, 8 placerade
Överdomare: Monica Kylén
Tävlingsledare: Emelie Johansson
Hoppdomare: Hubert Säll
Banbyggare: Christina Storm
 
PlatsRyttareHästPremieGrundomgångStilbedömning
 UppfödareHärstamningFelTidPoängTid
1 Emma Apelqvist Lukas      
  Irene Larsson Alexander Lukas - Heiden 0 59,46 62  
2 Josefin Söderwall Joker      
  Mia Ewerskog Furubäcks Io - Tölve 0 59,47 61,5  
3 Elin Holmgren Sol Grönkulla 3197      
  Grönkulla Fjordhäststuteri Furubäcks Inter 191 - Bure 53 0 54,35 60  
4 Beatrice Cederblad Armani Unik      
  Kerstin och Lars -Fredrik Cederblad Knastro 189 - Torjus 150 0 55,71 59,5  
5 Ellen Almquist Höjgaards Iwana      
  Jane og Leif Grimbuhler Trollfin FJH 740 - Monolitt FJH 666 0 49,89 59  
6 Amanda Elofsson Akleja      
  Karin Ivarsson Furubäcks Inter 191 - Heiden 132 0 56,72 58,5  
7 Ellen Almquist Manner      
  Linda Håkansson, Hörby Solhems Nalle - Baal 0 52,85 57,5  
8 Johanna Södersten Corall      
  Ann-Christin Södersten Cristall 203 - Ljosen 145 0 64,27 55,5  
 
9 Emelie Carlsson Björkhems Zara-Mi      
  Stall Björkhem Alexander Lukas 183 - Ljosen 145 0 53,19 55  
9 Clara Svensson Tempus      
  Mats Larsson Temperament 227 - Orion Halsnaes D667 0 63,51 55  
11 Victoria Avellan-Ryd Roxelina      
  Carola Renvall, Eskilstuna Rimbo - Gjöstein 0 60,93 54,5  
12 Jennifer Gull Idun      
  Barbro Nilsson Mimer 200 - Tim 110 0 59,60 52,5  
13 Åsa Hugosson Solero      
  Åsa Bengtsson Roar 245 - Gjöstein 171 0 51,77 51,5  
14 Melie Lindberg Gullström Trine 3341      
  Marita Hansson Ismo Kry 208 - Dalar 154 0 52,72 49  
15 Madeleine Malmgren Ny Vestergårds Joakim      
  Kaj Orla Høgh Kvik Halsnæs - Svejk 0 49,03 48  
16 Camilla Ceder Furubäcks Io 210      
  Agneta Lindfors Botvid - Kent 0 59,31 47,5  
16 Madeleine Malmgren Chalander 259      
  Gert-Owe Carlsson Alexander Lukas 183 - Botvid 196 0 46,85 47,5  
18 Sandra Eriksson Gimli      
  Marie Larsson Furubäcks Inter - Ernarson 176 0 52,35 44  
19 Lovisa Hallgren Jolly      
  Pia Åkesson Taffsnäs Åhle - Rimbo 0 50,05 43,5  
20 Amanda Holmberg Yxnavalls Shamsin      
  Jenny Holmkvist Ringo 184 - Sölvgråen 113 0 64,51 40  
21 Theresé Olausson Skogsgubben      
  Sarita Holm & Sarah Carlsson Lunbrigg - Knast Halsnaes 4 50,21 57,5  
22 Jenny Holmkvist Lyckängs Rex 265      
  Gun o Lars-Ove Larsson, Kinna Hauk Thun 222 - Rimbo 178 4 52,04 56  
23 Emelie Rudolfsson Morell      
  Liljan Lunden Bross 172 - Musse Pigg 131 4 50,25 55  
24 Alexandra Wulff Solhems Mykle 225      
  Alf & Dagny Gustavsson Myklar 169 - Vilgot 60 4 55,07 53,5  
25 Veronica Larsson Titio      
  Veronica Larsson Furubäcks IO 210 - Allman 204 4 58,70 48,5  
26 Evelina Wickström Helgafin      
  Livar Helgås Torsetblakken - Stövar 4 57,66 44  
27 Camilla Ceder Kanton Unik      
  Kerstin & Lars-Fredrik Cederblad Romeos Cabri 238 - Taffsnäs Åhle 202 8 58,43    
28 Veronica Larsson Rotfast      
  Veronica Larsson Chalander 259 - Knast Halsnaes 173 8 56,65 46,5  
29 Linda Åhlén Cirkus 251      
  Anna Gehlin Julius 211 - Sölvegråen 113 12 53,87 56,5  
30 Anna Sofia Mattsson Elliot      
  L. Lindecrantz Allman 204 - Solhems Nalle 12 64,73 47,5  
31 Elin Kängström Åsa      
  Ulla & Inge Persson Taffsnäs Åhle 202 - Tölve 201 23 97,62 38,5  
 
till toppen


Klass 15 - Hoppning 50-80 cm bed. Poänghoppning
Öppen Klass Lagtävling
2 ekipage tävlar tillsammans med ett körekipage
19 anmälda, 18 startande, 5 placerade
Överdomare: Monica Kylén
Tävlingsledare: Emelie Johansson
Hoppdomare: Hubert Säll
Banbyggare: Christina Storm
 
PlatsRyttareHästPremieGrundomgångOmhoppning
 UppfödareHärstamningPoängTidPoängTid
1 Jennifer Gull Idun      
  Barbro Nilsson Mimer 200 - Tim 110   101,78    
2 Melie Lindberg Gullström Trine 3341      
  Marita Hansson Ismo Kry 208 - Dalar 154   98,32    
3 Emelie Carlsson Björkhems Zara-Mi      
  Stall Björkhem Alexander Lukas 183 - Ljosen 145   91,47    
4 Elin Holmgren Sol Grönkulla 3197      
  Grönkulla Fjordhäststuteri Furubäcks Inter 191 - Bure 53   100,05    
5 Emma Apelqvist Lukas      
  Irene Larsson Alexander Lukas - Heiden   93,30    
 
6 Johanna Södersten Corall      
  Ann-Christin Södersten Cristall 203 - Ljosen 145 900 96,39    
7 Theresé Olausson Skogsgubben      
  Sarita Holm & Sarah Carlsson Lunbrigg - Knast Halsnaes 720 96,80    
8 Anna Sofia Mattsson Elliot      
  L. Lindecrantz Allman 204 - Solhems Nalle 610 97,44    
9 Camilla Ceder Furubäcks Io 210      
  Agneta Lindfors Botvid - Kent 580 94,64    
10 Camilla Ceder Kanton Unik      
  Kerstin & Lars-Fredrik Cederblad Romeos Cabri 238 - Taffsnäs Åhle 202 540 112,00    
11 Linda Åhlén Cirkus 251      
  Anna Gehlin Julius 211 - Sölvegråen 113 520 106,20    
12 Amanda Holmberg Yxnavalls Shamsin      
  Jenny Holmkvist Ringo 184 - Sölvgråen 113 440 100,43    
13 Veronica Larsson Titio      
  Veronica Larsson Furubäcks IO 210 - Allman 204 440 100,45    
14 Sandra Eriksson Gimli      
  Marie Larsson Furubäcks Inter - Ernarson 176 410 98,36    
15 Beatrice Cederblad Armani Unik      
  Kerstin och Lars -Fredrik Cederblad Knastro 189 - Torjus 150 370 98,39    
16 Jenny Holmkvist Lyckängs Rex 265      
  Gun o Lars-Ove Larsson, Kinna Hauk Thun 222 - Rimbo 178 260 99,80    
17 Marie Svensson Saga      
  Karin Pettersson Krossar 144 - Vilgot 60 220 100,70    
18 Amanda Elofsson Akleja      
  Karin Ivarsson Furubäcks Inter 191 - Heiden 132 Ute.      
 
till toppen


Klass 16 - Hoppning 80 cm bed. Två faser A/A:0 med totalfel Avd. A
Öppen Klass
22 anmälda, 22 startande, 6 placerade
Överdomare: Magnus Johansson
Tävlingsledare: Emelie Johansson
Hoppdomare: Hubert Säll
Banbyggare: Christina Storm
 
PlatsRyttareHästPremieFas IFas II 
 UppfödareHärstamningFelTidFelTidTotalt
1 Jennifer Gull Idun        
  Barbro Nilsson Mimer 200 - Tim 110 0 43,84 0 31,76 0
2 Emma Apelqvist Lukas        
  Irene Larsson Alexander Lukas - Heiden 0 47,12 0 34,80 0
3 Emelie Jansson Hannibal        
  Mia Ewerskog, Söderköping Tölve - Parant 0 40,80 4 29,16 4
4 Elin Holmgren Sol Grönkulla 3197        
  Grönkulla Fjordhäststuteri Furubäcks Inter 191 - Bure 53 0 44,57 4 29,77 4
5 Johanna Södersten Corall        
  Ann-Christin Södersten Cristall 203 - Ljosen 145 0 46,25 4 30,17 4
6 Sandra Eriksson Gimli        
  Marie Larsson Furubäcks Inter - Ernarson 176 0 41,15 4 30,85 4
 
7 Alexandra Wulff Solhems Mykle 225        
  Alf & Dagny Gustavsson Myklar 169 - Vilgot 60 4 44,44 0 32,32 4
8 Camilla Ceder Furubäcks Io 210        
  Agneta Lindfors Botvid - Kent 0 50,53 4 38,11 4
9 Amanda Elofsson Akleja        
  Karin Ivarsson Furubäcks Inter 191 - Heiden 132 4 49,04 0 38,48 4
10 Emelie Carlsson Björkhems Zara-Mi        
  Stall Björkhem Alexander Lukas 183 - Ljosen 145 0 44,56 4 38,93 4
11 Emmelie Berg Skogsgubben        
  Sarita Holm & Sarah Carlsson Lunbrigg - Knast Halsnaes 4 40,53 4 27,97 8
12 Evelina Wickström Helgafin        
  Livar Helgås Torsetblakken - Stövar 4 43,57 4 29,11 8
13 Celise Lindberg Gullström Trine 3341        
  Marita Hansson Ismo Kry 208 - Dalar 154 4 40,82 4 29,38 8
14 Emelie Rudolfsson Morell        
  Liljan Lunden Bross 172 - Musse Pigg 131 4 57,00 4 33,24 8
15 Madeleine Malmgren Ny Vestergårds Joakim        
  Kaj Orla Høgh Kvik Halsnæs - Svejk 0 32,68 8 40,92 8
16 Amanda Holmberg Yxnavalls Shamsin        
  Jenny Holmkvist Ringo 184 - Sölvgråen 113 0 48,57 8 50,46 8
17 Ellen Almquist Höjgaards Iwana        
  Jane og Leif Grimbuhler Trollfin FJH 740 - Monolitt FJH 666 12 38,00 0 29,59 12
18 Camilla Ceder Kanton Unik        
  Kerstin & Lars-Fredrik Cederblad Romeos Cabri 238 - Taffsnäs Åhle 202 4 40,79 8 50,60 12
19 Madeleine Malmgren Chalander 259        
  Gert-Owe Carlsson Alexander Lukas 183 - Botvid 196 8 35,42 8 39,10 16
20 Josefin Söderwall Joker        
  Mia Ewerskog Furubäcks Io - Tölve 7 70,72 12 47,60 19
21 Linda Åhlén Cirkus 251        
  Anna Gehlin Julius 211 - Sölvegråen 113 12 42,30 12 32,78 24
22 Beatrice Cederblad Armani Unik        
  Kerstin och Lars -Fredrik Cederblad Knastro 189 - Torjus 150 Ute.        
 
till toppen


Klass 16 - Hoppning bed. A Avd. B
Öppen Klass
1 anmälda, 1 startande
Överdomare: Magnus Johansson
Tävlingsledare: Emelie Johansson
Hoppdomare: Hubert Säll
Banbyggare: Christina Storm
 
PlatsRyttareHästPremieHoppning
 UppfödareHärstamningFelTid
 
  Emma Norlund Saga    
  Lena Borén Cheen Femtio 207 - Knastro 189    
 
till toppen


Klass 17 - Hoppning 80 cm bed. A:1a
Allroundklass
9 anmälda, 9 startande, 3 placerade
Överdomare: Magnus Johansson
Tävlingsledare: Emelie Johansson
Hoppdomare: Hubert Säll
Banbyggare: Christina Storm
 
PlatsRyttareHästPremieGrundomgångOmhoppning
 UppfödareHärstamningFelTidFelTid
1 Johanna Öst Cheen Femtio 207      
  Gert Ove Carlsson Kämpagårdens Lavin 163 - Vilje175 0 52,66 0 34,06
2 Malin Ramström Torps Gusten 197      
  Folke Karlsson Gjöstein 171 - Loke 78 0 56,40 0 37,35
3 Lida Sjödin Hälge Viking      
  Josefin Blad Champis 160 - Fröjd 148 0 62,88 8 62,08
 
4 Ellen Åhlén Hälge Thun Unik      
  Lars-Fredrik Cederblad Hauk Thun - Knast Halsnaes 4 62,84    
5 Annelie af Ekenstam Yrja      
  Agneta Ekbrant Peron 124 - Frippe 91 4 72,35    
6 Madeleine Malmgren Vilmer      
  Bengt Åke Brolin Priffe 161 - Baal 38 13 75,98    
7 Elin Andersson Filippa      
  Elin Andersson Knast Halsneas - Gutten Ute.      
7 Stefan Karlsson Nytorps Jum-Jum      
  Katarina Mellqvist Lunbrigg 181 - Tuffen 149 Ute.      
7 Emmelie Berg Rasmus      
  Bo Johansson Donit - Lule Ute.      
 
till toppen


Klass 18 - Hoppning 90 cm bed. A:1a
Svenska Mästrskap för Fjordhästar i hoppning 2014
17 anmälda, 16 startande, 4 placerade
Överdomare: Magnus Johansson
Tävlingsledare: Emelie Johansson
Hoppdomare: Hubert Säll
Banbyggare: Christina Storm
 
PlatsRyttareHästPremieGrundomgångOmhoppning
 UppfödareHärstamningFelTidFelTid
1 Ellen Almquist Manner      
  Linda Håkansson, Hörby Solhems Nalle - Baal 0 51,18 0 25,95
2 Madeleine Malmgren Vicktor      
  Bodil Nilsson, Edane Dalar 154 - Sindarve Tuff 57 0 51,18 0 27,82
3 Inger Vendelstrand Torps Alex      
  Folke Karlsson Alexander Lukas - Heiden 0 56,49 0 33,38
4 Celise Lindberg Gullström Trine 3341      
  Marita Hansson Ismo Kry 208 - Dalar 154 0 50,51 4 25,71
 
5 Elin Holmgren Sol Grönkulla 3197      
  Grönkulla Fjordhäststuteri Furubäcks Inter 191 - Bure 53 0 52,34 4 28,18
6 Emelie Jansson Hannibal      
  Mia Ewerskog, Söderköping Tölve - Parant 0 54,15 4 31,93
7 Alexandra Wulff Solhems Mykle 225      
  Alf & Dagny Gustavsson Myklar 169 - Vilgot 60 0 51,74 8 32,53
8 Jennifer Gull Idun      
  Barbro Nilsson Mimer 200 - Tim 110 0 53,63 Ute.  
9 Emmelie Berg Skogsgubben      
  Sarita Holm & Sarah Carlsson Lunbrigg - Knast Halsnaes 4 49,39    
10 Johanna Öst Cheen Femtio 207      
  Gert Ove Carlsson Kämpagårdens Lavin 163 - Vilje175 4 53,08    
11 Johanna Södersten Corall      
  Ann-Christin Södersten Cristall 203 - Ljosen 145 4 62,08    
12 Sandra Eriksson Gimli      
  Marie Larsson Furubäcks Inter - Ernarson 176 8 49,11    
13 Åsa Hugosson Solero      
  Åsa Bengtsson Roar 245 - Gjöstein 171 8 51,73    
14 Linda Åhlén Cirkus 251      
  Anna Gehlin Julius 211 - Sölvegråen 113 16 57,25    
15 Amanda Holmberg Yxnavalls Shamsin      
  Jenny Holmkvist Ringo 184 - Sölvgråen 113 Ute.      
15 Lovisa Hallgren Jolly      
  Pia Åkesson Taffsnäs Åhle - Rimbo Ute.      
 
till toppen

 

Equipe - Datasystem för ridsport

 

 

Denna hemsida är byggd med N.nu - prova gratis du med.